top of page
leczenie kanałowe

Endodoncja

Leczenie endodontyczne (kanałowe) zajmuje się wnętrzem zęba i jest konieczne w przypadku stanu zapalnego lub zakażenia miazgi. Taki stan może mieć różne przyczyny: głębokie ubytki, powtarzające się zabiegi dentystyczne na zębie, wadliwe, nieszczelne korony,  pęknięcie, starcie lub złamanie zęba bądź problemy periodontologiczne (głębokie kieszenie przyzębne). Nieleczone zapalenie lub infekcja miazgi może powodować ból i prowadzić do zaniku kości wokół korzeni.

Leczenie endodontyczne często może być przeprowadzone na jednej lub dwóch wizytach i obejmuje następujące etapy:

Image by Dima Solomin

Krok pierwszy

Kwalifikacja i przygotowanie do leczenia - stomatolog wykonuje zdjęcie rentgenowskie zęba (na terenie gabinetu znajduje się pełen zakres diagnostyki rentgenowskiej włącznie z tomografią 3D), a następnie podaje nowoczesne, bezbolesne znieczulenie miejscowe. Gdy ząb jest znieczulony, lekarz odpowiednio odbudowuje zęba i  umieszcza na tym obszarze mały arkusz ochronny zwany „koferdamem”, aby odizolować ząb od środowiska jamy ustnej i utrzymać go w czystości bez śliny podczas zabiegu.

Image by Ozkan Guner

Krok trzeci

Po oczyszczeniu i ukształtowaniu kanałów wypełnia je biokompatybilnym materiałem, zwykle gutaperką. Gutaperkę umieszcza się wraz z nowatorskim cementem bioceramicznym

koferam

Krok drugi

 Następnie wykonuje otwór w koronie zęba. Pod kontrolą mikroskopu zabiegowego używa bardzo małych instrumentów maszynowych służących do oczyszczania miazgi z komory i kanałów korzeniowych oraz kształtowania przestrzeni do wypełnienia.

 

korona protetyczna

Krok czwarty

Po zakończeniu leczenia należy wykonać szczelną odbudowę korony zęba, aby przywrócić mu pełną funkcjonalność. Rodzaj odbudowy jest zależny od pierwotnego zniszczenia tkanek  zęba. Ząb powinien być poddawany okresowej kontroli.

Ponadto z zakresu endodoncji wykonujemy również takie zabiegi jak:

Image by Ozkan Guner

Powtórne leczenie kanałowe

Ponowne leczenie kanałowe może być konieczne, jeśli wcześniej leczona zmiana okołowierzchołkowa przy danym zębie nie goi się lub jeśli widoczne są nawracające infekcje.

Procedura ponownego leczenia kanałowego jest podobna do procedury leczenia kanałowego, ale ma kilka dodatkowych kroków i zwykle wymaga dwóch wizyt. Pierwsza wizyta polega na usunięciu wszystkich materiałów wypełniających kanał korzeniowy i założeniu pasty antybakteryjnej zwanej wodorotlenkiem wapnia. Ząb jest następnie zamykany tymczasowym materiałem wypełniającym. Ten antybiotyk pozostawia się w zębie na jakiś czas, aby zredukować liczbę bakterii i dać zębowi największe szanse na wyleczenie.


 

Image by Ozkan Guner

Zamykanie perforacji

Perforacja to patologiczne lub jatrogenne połączenie systemu kanałów korzeniowych z tkankami podporowymi zęba lub jamy ustnej. Perforacje korzeni są częstym powikłaniem leczenia endodontycznego lub preparacji po nim i często prowadzą do ekstrakcji zęba.
Jatrogenne perforacje korzeni występują u około 2‑12% zębów leczonych endodontycznie. Powodzenie leczenia zależy głównie od natychmiastowego uszczelnienia perforacji i zapobieżenia zakażeniu. Perforacje korzeni wpływają niekorzystnie na rokowanie zębów. Na rokowanie leczenia perforacji korzenia wpływa kilka czynników związanych z zakażeniem miejsca perforacji, z których najważniejsze to: czas między wystąpieniem a wielkością leczenia oraz lokalizacja perforacji.
W naszym gabinecie jest możliwość leczenia owych perforacji oczywiście pod kontrolą mikroskopu zabiegowego z nowoczesnych materiałów uszczelniających.


 

Image by Jonathan Borba

Mikrochirurgię endodontyczną

Może być najlepszą opcją leczenia, jeśli ząb wcześniej leczony kanałowo wykazuje objawy uporczywej lub nawracającej infekcji. Omówimy z Tobą opcje leczenia, aby pomóc określić, która procedura jest dla Ciebie odpowiednia.

Najczęstszą operacją endodontyczną jest resekcja korzenia lub jego wierzchołka. Po uzyskaniu głębokiego znieczulenia miejscowego wykonuje się małe nacięcie w pobliżu linii dziąseł i tymczasowo przesuwa tkankę dziąsła w celu uzyskania dostępu do obszaru objętego stanem zapalnym lub zakażonym. Końcówka korzenia jest usuwana, czyszczona instrumentem ultradźwiękowym, a następnie umieszczane jest wypełnienie korzeniowe w celu uszczelnienia kanału. Na koniec zakłada się kilka szwów, aby umożliwić prawidłowe wygojenie tkanki dziąseł.


 

Image by Ozkan Guner

Usuwanie złamanych narzędzi endodontycznych

Złamanie instrumentu endodontycznego w systemie kanałów korzeniowych może być jedną z bardziej stresujących i nieprzyjemnych sytuacji, z jakimi może spotkać się pacjent oraz lekarz. Po złamaniu instrumentu należy zastosować szczegółowe podejście, aby ocenić możliwość jego usunięcia. Rozważając podejście, lekarz prowadzący ma do wyboru kilka opcji. Te opcje to pozostawienie fragmentu, w którym doszło do złamania i włączenie fragmentu do ostatecznej obturacji lub próba usunięcia z kanału korzeniowego.  Czasami fragment może zostać poluzowany i usunięty podczas omijania, ale często fragment pozostaje na miejscu, tworząc integralną część ostatecznego wypełnienia
Dzięki posiadaniu narzędzi ultradźwiękowych w naszym gabinecie istnieje możliwość próby usunięcia narzędzia kanałowego.


 

Just smile stomatologia

+ 48-535-270-290

©2022 wykonanie Justsmilestomatologia.

  • Instagram
  • Facebook

Pon - Pt 9:00-19:00

galeria.jpg
bottom of page